واقعیت افزوده ، انقلابی در آموزش و یادگیری
آیا تا به حال به این موضوع فكر كرده اید كه روزی بتوانید در حالی…
بوندسلیگا را با هدست واقعیت مجازی تماشا کنید
گویا به روزهایی که محتویات گسترده‌ای برای هدست‌های واقعیت مجازی منتشر شود نزدیک و نزدیک‌تر…
تفاوت واقعیت مجازی و واقعیت افزوده
احتمالا شما هم کلماتی همانند “واقعیت افزوده” (Argumented Reality) و “واقعیت مجازی” (Virtual Reality) را…
واقعیت مجازی
واقعیت مجازی فناوری است که در آن محیطی مجازی در جلوی چشمان کاربر قرار میگیرد…
پنج شنبه, 04 شهریور 1395 ساعت 12:22

تفاوت واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
واقعیت مجازی/واقعیت افزوده واقعیت مجازی/واقعیت افزوده

احتمالا شما هم کلماتی همانند “واقعیت افزوده” (Argumented Reality) و “واقعیت مجازی” (Virtual Reality) را شنیده باشید، کلماتی که شاید در نگاه اول گیج‌کننده به نظر برسند و تصور کنند که یکی هستند، اما اینطور نیست و هر کدام از این تکنولوژی‌ها، دنیایی جداگانه را دارند.

واقعیت مجازی (VR) چیست؟

واقعیت مجازی
واقعیت مجازی

به کمک این تکنولوژی کاربران قادر خواهند بود دنیای متفاوت را تجربه کنند. به عنوان مثال شما می‌توانید در یک جنگ حضور داشته باشید، بدون آنکه بخواهید از خانه گرم و نرمتان خارج شوید. در واقع به کمک این تکنولوژی کاربران می‌توانند محیطی کامپیوتری را شبیه‌سازی نموده و به کمک یک هدست و یا یک سخت‌افزار مخصوص، خود را در این محیط ببینند.

در مورد واقعیت مجازی، به دو چیز نیاز است؛ نرم‌افزار و سخت‌افزار. به کمک سخت‌افزار و یا وسیله‌ای که کاربران به کمک آن بتوانند محتوای شبیه‌سازی شده را ببینند، می‌توان وارد دنیای مجازی شد و محتوای به نمایش درآمده و تجربه‌ای که کاربران از این تکنولوژی به دست می‌آورند نیز به نرم‌افزار مربوط می‌شود. به عنوان مثال نیز یک بازی رایانه‌ای که می‌تواند شما را در میان یک نبرد قرار دهد، مربوط به بخش نرم‌افزاری می‌شود و وسیله‌ای که شما از آن طریق محتوای مجازی را مشاهده می‌کنید، بخ بخش سخت‌افزاری مربوط می‌گردد.

در دنیای واقعیت مجازی شما تنها قادر به تمرکز بر روی موضوع اصلی و چیزی که مشاهده می‌کنید خواهید بود و این امکان وجود ندارد که بخواهید نگاهی به دنیای بیرونی داشته باشید. در واقع کاربر در دنیای واقعیت مجازی محصور می‌گردد و چیز دیگری را نمی‌بیند و برای رها شدن از آن نیز فقط می‌تواند هدست واقعیت مجازی را برداشته و یا از اجرای اپلیکیشن مورد نظر جلوگیری نماید. پس زمانی که در حال مبارزه با آدم‌های فضایی در مریخ هستید نباید انتظار داشته باشید که بتوانید به گوشی‌هوشمند خود نیز جواب دهید. در واقع واقعیت مجازی، کاملا مجازی است و هیچ‌گاه به شما اجازه نخواهد داد تا بتوانید همزمان در دنیای واقعی و در دنیای مجازی حضور داشته باشید.

واقعیت افزوده (AR) چیست؟

واقعیت افزوده
واقعیت افزوده

واقعیت افزوده این امکان را به کاربران می‌دهد تا بتوانند محتوای شبیه‌سازی شده و کامپیوتری را رد محیطی دو‌بعدی یا سه‌بعدی و با ترکیبی از چیزی که در دنیای واقعی وجود دارد، مشاهده نمایند. در واقع و همانطور که از نام این تکنولوژی پیداست، محتوای کامپیوتری و شبیه‌سازی شده به دنیای واقعی و چیزهایی که مشاهده می‌کنید، اضافه می‌شوند. به عنوان مثال شما می‌توانید در خیابان به سمت رستورانی رفته و همینطور که در حال قدم زدن هستید، موجودات فضایی را در پشت سر خود ببینید!

همانند واقعیت مجازی، واقعیت افزوده نیز به سخت‌افزار و نرم‌افزار نیاز دارد تا بتواند این تجربه را به کاربران انتقال دهد. در واقع باید یک محتوای کامپیوتری باشد (حال نرم‌افزاری یا یک بازی رایانه‌ای) که بخش “‌نرم‌افزار” را تشکیل داده و توسط یک سیستم که بخش “سخت‌افزاری” را تشکیل می‌دهد، نمایش داده شود. اما چیزی که باعث می‌شود تا واقعیت افزوده فوق‌العاده جذاب باشد، این است که محتوای شبیه‌سازی شده، همزمان با چیزی که در دنیای واقعی می‌بینید رخ می‌دهد.

اگر بخواهیم مثالی بزنیم، احتمالا باید به سراغ فیلم‌های مختلفی همچون وال‌-ای، مرد آهنی ۳، آواتار و … برویم، فیلم‌هایی که در آنها محتوای کامپیوتری در کنار دنیای واقعی قرار گرفته‌اند. با پیشرفت تکنولوژی، برخی از شرکت‌ها همانند مایکروسافت در حال توسعه هدست‌های واقعیت مجازی هستند که می‌توانند امکاناتی پیرامون واقعیت افزوده را نیز پیش روی کاربران قرار داده و برخی از ویژگی‌های آنان را نیز به ما نشان دهند. مایکروسافت قصد دارد این هدست را که آن را با نام HoloLens می‌شناسیم، در سال جاری وارد بازار کند.

بر خلاف هدست‌های Oculus Rift و همچنین هدست Project Morpheus شرکت سونی، هولولنز تنها چیزی را که سازندگان طراحی کرده‌اند، نشان نمی‌دهد. ممکن است شما این هدست را بر روی سر خود قرار داده باشید و در همین زمان خود را در سطح سیاره مریخ ببینید، اما اگر کسی نزدیک به شما ایستاده باشد، او را نیز مشاهده خواهید کرد و حتی این امکان وجود دارد که با نگاه کردن به او، اطلاعات مربوط به وی همچون نام آن شخص، نمایش داده شود.

برای جا افتادن بهتر مسئله، بهتر است چند مثال را در مورد واقعیت افزوده بیان کنیم. هدست هولولنز در واقع یک کامپیوتر هولوگرافیک است که درون یک هدست قرار گرفته و این امکان را فراهم می‌آورد تا کاربران بتوانند اطراف خود را مشاهده کرده، صداها را شنیده و با آن ارتباط برقرار نمایند. مایکروسافت سعی کرده این هدست را بدون نیاز به اتصال بی‌سیم به کامپیوتر، تولید کند و به جای آن، این هدست از لنزهای بسیار با کیفیت و یک سیستم صوتی فوق‌العاده پیشرفته برای ایجاد تجربه‌ی هولوگرافیک، استفاده می‌نماید. همینطور باید اشاره کنیم که مایکروسافت این هدست را به یک پردازنده و کارت گرافیک قدرتمند نیز مجهز کرده تا مشکلی از بابت پردازش و تجزیه اطلاعات وجود نداشته باشد. البته این هدست فعلا در بازار نیست، اما نسخه‌ی مخصوص توسعه‌دهندگان آن در حدود ۳۰۰۰ دلار قیمت دارد.

از عینک هوشمند گوگل نیز می‌توانیم به عنوان یک دستگاه مجهز به تکنولوژی واقعیت افزوده (هدست واقعیت افزوده) مثال بزنیم. در این عینک، صفحه‌نمایشی بصری پیش روی کاربران قرار گرفته و می‌تواند در کنار دنیای واقعی که هر کسی می‌تواند از پشت شیشه‌های عینک مشاهده نماید، اطلاعاتی اضافی همچون وضعیت آب‌وهوا، وضعیت ترافیک، اطلاعات مربوط به مکان‌های مختلف و … نیز نمایش داده می‌شوند. گوگل اولین بار عینک هوشمند خود را آوریل سال ۲۰۱۲ عرضه نمود و حالا شایعه شده که این شرکت قصد دارد عینک جدید خود را نیز با طراحی متفاوت و امکانات بسیار بالا، معرفی نماید.

فراموش نکنید که برای تجربه‌ی این دو تکنولوژی، نیاز به سخت‌افزار و نرم‌فازار وجود ارد. اگر بخواهیم به صورت خلاصه تفاوت میان واقعیت مجازی و واقعیت افزوده را بیان کنیم، باید بگوییم که در واقعیت مجازی کاربران با قرار دادن هدست بر روی سر، خود را در فضایی غیر از دنیای واقعی می‌بینند و در واقع این محیط از پیش توسط توسعه‌دهندگان و سازندگان، طراحی شده است. اما در واقعیت افزوده، کاربر با قرار دادن هدست مورد نظر بر روی سر، علاوه بر دنیای عادی که هر کسی آن را مشاهده می‌کنید، می‌تواند محتوای کامپیوتری اضافی را در کنار آن مشاهده نمایند.

 

بازدید 660 بار آخرین ویرایش در جمعه, 12 آذر 1395 ساعت 01:48

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ما

شرکت فناوری دریک با بیش از 5 سال تجربه در گستره فناوری اطلاعات و تکنولوژی های تعاملی با توجه به سیاست ها و چشم اندازهای مورد نظر و پس از تحقیقات فراوان در زمینه های واقعیت مجازی ، واقعیت افزوده ، سیستم های تعاملی و ... پا در این عرصه نهادبیشتر بدانید

عینک VRSpace

همگام با معرفی عینک واقعیت مجازی گوگل در سال ۲۰۱۴ با نام Cardboard و با شعار واقعیت مجازی برای همه ، تیم اسپیس عینکی را تحت عنوان VRSpace طراحی و تولید کردند که در مقایسه با نمونه مشابه Cardboard2 از طراحی و کیفیت بیشتری برخوردار است.

خبرنامه

برای ثبت نام لطفا اطلاعات خود را وارد کنید